Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 971 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Choroby ryb akwariowych

niedziela, 17 grudnia 2006 0:24
Skocz do komentarzy

AQUA-SERVICE    

Leczenie ryb, w porównaniu z leczeniem ludzi lub większych zwierząt, jest bardzo trudne. Kłopoty może sprawić już samo rozpoznanie choroby, ponieważ niewiele schorzeń ma jednoznaczne objawy zewnętrzne. Nawet wyspecjalizowany weterynarz może mieć czasami kłopoty z określeniem, co dolega naszym rybom, dlatego leczenie ryb zazwyczaj nie polega na ocaleniu wykazującego już objawy egzemplarza, a raczej na uratowaniu innych ryb przed atakiem choroby.

Na szczęście większość chorób, które występują w akwariach są na tyle popularne, że dobrze poznano zarówno ich objawy, jak i sposoby ich leczenia.

 

Ospa rybia (ichtiofirioza)

Objawy:

białe punkiciki na skórze do 1 mm średnicy, ryby ocierają się o karmienie, a podczas pływania kołyszą się na boki. W przypadku zaobserwowania takich objawów są możliwe do zastosowania następujące metody leczenia:

Leczenie ospy rybiej metodą podwyższenia temperatury

Przy zastosowaniu tej metody bardzo ważne jest, by dodatkowo natleniać wodę. Temperaturę wody w akwarium podwyższamy  do 32-33 st.C. Obserwujemy zachowanie ryb. Jeśli widać szkodliwe działanie wyższej temperatury, zmniejszamy ją stopniowo do jak najbardziej wysokiego poziomu, nie mniej niż 28 st.C. Kiedy kropki na ciele ryby znikną, utrzymujemy temperaturę jeszcze przez 3 dni.

Leczenie ospy rybiej za pomocą soli akwarystycznej

Podnosimy temperaturę wody do 27 st.C., dodajemy sól akwarystyczną (jedną łyżeczkę kuchenną na 5 litrów wody). Sól należy dodawać stopniowo, nie od razu i codziennie podmieniamy 15 % wody. Po każdej podmianie wody dodajemy sól. Przy tej metodzie należy obserwować zachowanie ryb i jesli widać szkodliwe działanie soli to natychmiast podmieniamy 40-50 % wody. Kiedy kropki na ciele ryby znikną, podwyższamy temperaturę wody i nie podmieniamy wody przez 3 dni. Po trzech dniach powracamy do normalnej temperatury i przez kilka dni podmieniamy regularnie 25 % wody, aby pozbyć się soli z akwarium.

Leczenie ospy rybiej metodą zieleń malachitowa

Podwyższamy temperaturę wody do 28 st.C. Dodajemy lek zawierający zieleń malachitową. Codziennie podmieniamy 25 % wody dodając odpowiednią ilość leku. Obserwujemy zachowanie ryb. Jeżeli zaobserwujemy szkodliwe działanie leku, natychmiast podmieniamy 50 % wody i umieszczamy w filtrze wkład z węglem. Kiedy kropki na ciele ryby znikną utrzymujemy temperaturę wody przez 3 dni. Po tym okresie wracamy do temperatury przewidzianej dla danego gatunku i przez kilka dni regularnie podmieniamy 25 % wody, aby pozbyć się leku z akwarium.

Leczenie ospy rybiej metodą błękit metylenowy

Postępowanie przy tej metodzie jest identyczne jak przy metodzie zieleń malachitowa. 

Ospę wywołuje jednokomórkowy pasożyt zwany kulorzęskiem.

Pleśniawka

Objawy: 

jeśli na ciele ryby wystepują przypominające drobne kłęby waty białe narośla, to najprawdopodobniej choruje ona na pleśniawkę. Jest to bardzo często występująca choroba, która atakuje tylko ryby osłabione. Uwaga! Jednak jeśli narośl jest koloru szarego, to jej powodem jest nie pleśniawka, lecz fleksibakterioza.

Leczenie pleśniawki metodą błękit metylenowy

Przygotowujemy oddzielny zbiornik na kwarantanę odpowiedni do wielkości ryby. Pamiętamy przy tym o tym, by woda w akwarium była dobrze napowietrzona. Zbiornik kwarantannowy nalezy wypełnić woda z akwarium. Do zbiornika dodajemy lek zwany błękitem metylenowym. Jego stężenie to 1 gram na 1000 litrów wody. Najlepiej stosować się do instrukcji zawartej na opakowaniu leku. Chorą rybę umieszczamy w akwarium na co najmniej 5 dni. W akwarium kwarantannowym nalezy codziennie podmieniać 10 % pamiętając jednocześnie o dodaniu leku wraz ze świeżą wodą.

Leczenie pleśniawki metodą gancjana

Metoda polecana ta jest dla większych i ryb i uważana za bardzo skuteczną! Wyławiamy chorą rybę z akwarium i kładziemy na wilgotnym ręczniku. Za pomocą patyczka kosmetycznego aplikujemy gancjane w miejsce zakażone pleśniawką. Metodę tę należy powtarzać dwa razy dziennie do ustąpienia choroby.

Uwaga! Zabieg ten nie może trwać dłużej niż jedną minutę!!!

Leczenie pleśniawki metodą nadmanganian potasu

Przygotowujemy ososbny zbiornik lecznicowy odpwoeidni do wielkości ryby (5-40 litrów wody). Woda w zbiorniku musi być bardzo dobrze napowietrzona. Dodajemy nadmanganian potasu w stosunku 100 mg na 10 litrów wody. Obserwujemy rybę bardzo uwaznie. W razie wsytąpienia niepokojących objawów przelewamy ją do zwykłego akwarium. Metoda ta uważana jest za bardzo drastyczną i polecana przy bardzo silnej infekcji.

Wiciowce lub nicienie

Objawy: 

jeśli ryba jest chuda, jej odchody są białe i ciągną się za rybą, najprawdopodobniej jest ona chora na spironukleinozę, kapilarozę lub kamalanozę.

Leczenie spironukleinozy metodą metronidazol

Kupujemy w aptece metronidazol w tabletkach 250 mg. Na każde 100 litrów wody przygotowujemy 2 tabletki. Maksymalne stężenie to 20 tabletek na 100 litrów wody. Tabletki rozgniatamy w niewielkiej ilości wody i roztwór wlewamy do akwarium. Przygotowujemy jeszcze jedną tabletkę, którą dzielimy na pół. Jedną połówkę tabletki rozpuszczamy w łyżeczce i dodajemy do tego pokarm. Taki pokarm podajemy rybie raz dziennie przez cały czas trwania kuracji. Po 3 dniach podmieniamy 40 % wody. Czekamy tydzień i powtarzamy kurację ponownie, pamiętając o codziennym karminiu ryby pokarmem nasączonym lekiem.

Leczenie kapilariozy i kamalanozy metodą levamisol

Kupujemy u weterynarza butelke 500 ml levamisol w stężeniu 10 %. Odmierzamy 2,25 ml na każde 100 litrów wody. Wlewamy odmierzoną porcję leku do akwarium kwarantannowego. Niewielką ilość roztworu polewamy szybko nasiąkający pokarm. Następnie nasączonym pokarmem karmimy ryby raz dziennie przez cały okres trwania kuracji. Po 3 dniach podmieniamy 40 % wody. Po tygodniu podajemy ponownie lekarstwo pamiętając jednocześnie o tym, że pokarm nasączony lekiem podajemy codziennie.

AQUA-SERVICE   

Podziel się
oceń
3
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
  • dodano: 23 kwietnia 2007 20:40

    proszę o więcej chorób i jak je zwalczać... aha ciekawa stronka ale mam nadzieję, że będzie się rozwijać..Pozdrawiam

    autor Ida

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  106 054  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O nas

Akwarystyka słodkowodna - morska SERWIS Zakładanie nowych zbiorników Doradztwo Masz pytania? Napisz do nas: akwarystyka.poznan@wp.pl

tel. 66 33 11 713


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 106054

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl